תכנון משרד אדריכלים

בין כל משימות התכנון הקיימות בעולם הרחב של תכנון משרדים, תכנון משרד אדריכלים היא אולי המשימה המאתגרת ביותר. הסיבה לכך היא כמובן, שתכנון היא עבודתו של האדריכל ולכן אדריכל, יותר מכל בעל מקצוע אחר, נבחן על ידי לקוחותיו על פי התכנון של המשרד שלו עצמו. תמיד אפשר כמובן לומר שהסנדלר הולך יחף, אבל בסופו של דבר מדובר בפתגם ולא בעיקרון עסקי או שיווקי שמישהו רוצה לפעול על פיו או להסתמך עליו – אדריכל שהמשרד שלו אינו מתוכנן היטב, מן הסתם גם לא ייתפס כאדם מקצועי בעיני לקוחותיו.

על מה חשוב להקפיד בתהליך של תכנון משרד עבור משרד אדריכלים?

אחרי שהבהרנו את החשיבות של והאתגר בתכנון נכון ואפקטיבי של משרד אדריכלים, נבהיר מה זה בדיוק אומר ועל מה צריך להקפיד. כמו בכל משימת תכנון אחר בענף המשרדים, גם במקרה הזה יש להקפיד מאוד על תכנון נכון של חלוקת המבנה, של יצירת סביבת עבודה נוחה ונעימה ושל תמיכת תכנון ועיצוב המשרד בערכים העסקיים והמקצועיים המנחים את העסק.

במקרה של משרד אדריכלים, נבחן המשרד על ידי לקוחותיו על פי כל שלושת הפרמטרים הללו ולכן נדרשת הקפדה רבה מאוד בכל החלטת תכנון, הן במעטפת החוץ של המשרד והן בחלל הפנים שלו. בתהליך תכנון כזה ניתן כמובן לשלב כל סוג של עבודות גבס, עבודות צבע למשרד ועבודות שיפוץ משרדים אחרות, אבל כולן צריכות להתבצע על פי תכנון מוקפד, שמבוסס על מחשבה ועקרונות אדריכליים מקצועיים בלבד. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לתכנן את המשרד על פי צרכי המשרד וכוח האדם הפועל בו ביחס למבנה הנתון עצמו ועל פי ציפיות הלקוחות והאורחים הצפויים לבקר בו.

תכנון משרד אדריכלים בהתאמה לצרכי המשרד

אדריכלות מנצחת היא אדריכלות שמבוססת על מילוי הצרכים של המשתמשים במבנה המתוכנן – חלוקת חלל הפנים לתאי וחללי עבודה, חללים משותפים ודרכי גישה, שימוש בחומרי גלם ובאלמנטים מבניים שיוצרים נראות אסתטית, אווירה נעימה ותחושת מרחב מאוזנת ועיצוב פנים של המשרד בצורה שיוצרת סביבת עבודה נעימה ויעילה, הם האלמנטים שעומדים בבסיסו של תהליך תכנון אפקטיבי לכל משרד. במקרה של משרד אדריכלים, הלקוחות לא יבחנו בהכרח את הדברים באופן מודע, אבל אם התחושה הכללית שלהם מהתכנון הפנימי והחיצוני של המשרד לא תהיה נוחה, זה בהחלט יכול להשפיע על קבלת ההחלטה שלהם לעבודה עם האדריכל הספציפי.

תכנון משרד בהתאמה לערכים עסקיים

הערך העסקי המרכזי שאותו רוצה לשדר משרד אדריכלים ללקוחותיו ולאורחיו הוא כמובן ערך התכנון בהתאם לכל מה שפירטנו עד כה. יחד עם זאת, לכל אדריכל הערכים העסקיים הייחודיים לו, הסגנון שלו, ההתמחויות שלו והדגשים שהוא נותן בפרויקטים שבניהולו. אדריכל שבונה את המוניטין שלו על חריגה מהנורמות והקווים המקובלים לטובת יצירות תכנון מורכבות, צבעוניות וחדשניות, צריך להביא את הייחודיות הזאת לידי ביטוי במשרד שלו עצמו. אדריכל שמתמחה בסגנון עיצוב ספציפי, בסוגים ספציפיים של נכסים או במוטיבים ספציפיים של תכנון, חייב להביא לידי ביטוי את אלה במשרד שלו עצמו.

בחברת שיבולים בנייה ישראלית, אנו רואים ערך יוצא דופן במתן ביטוי מודגש ובולט לערכים העסקיים והמקצועיים של כל בעל מקצוע דרך משרדו ונדע להתאים גם עבורכם את התכנון האולטימטיבי שיתמוך בערכי היסוד שלכם ובכלל זה חדשנות/ שמרנות, יציבות, מוניטין, הצלחה, שפע, יסודיות, דיוק, תחכום, תפיסה מדעית לתכנון וכל ערך אחר שמאפיין את הפעילות האדריכלית שלכם ומבדל אתכם מהשוק כולו.

אבל זה צריך להיות עוד הרבה יותר טוב מזה

כפי שאמרנו קודם לכן, לקוח המבקר במשרד אדריכלים לאו דווקא יבדוק באופן מודע את התכנון של המשרד עצמו, אבל אם משהו יפריע לו, זה בהחלט יכול להשפיע על החלטתו. הדברים עובדים גם בכיוון ההפוך – משרד אדריכלים שמצליח לקחת מבנה "בעייתי", קטן או מוזנח ולהפוך אותו לפנינה אדריכלית יוצאת דופן, יעורר אצל לקוחותיו תחושה של "וואוו", שמייד לאחריה תגיע גם החתימה על הסכם העבודה. כך למשל, תכנון משרד קטן יכול להיות מאוד פרקטי ופונקציונלי והוא יכול למנף את הסיטואציה ליצירת משרד בוטיק ייחודי. במקרה השני, נוצר אפקט ה"וואוו", שלו זקוק כל אדריכל וכל בעל מקצוע מול לקוחותיו.

עבודת תכנון משרד, בין במסגרת בניית משרד חדש, בין במסגרת שיפוץ משרד ובין במסגרת שדרוג משרד, חייבת תמיד להתבצע על ידי קבלן משרדים מומחה, יצירתי, סופר מקצועי ובעל התמחות ספציפית בתחום של תכנון משרדים. במקרה של תכנון משרד אדריכלים זה צריך להיות עוד הרבה מעבר לכך ובדיוק את הערך המוסף הזה תוכלו למצוא בשיבולים בנייה ישראלית, שאחראית על שלבי הביצוע בפרויקט אך מעמידה לרשותכם גם מומחי תכנון מובילים בתחום הספציפי של תכנון משרדי אדריכלים.

הצוות המקצועי של שיבולים בנייה ישראלית מודע היטב לסיטואציה המיוחדת שנוצרת בתהליכי תכנון וביצוע עבור איש מקצוע שתכנון הוא המקצוע שלו ומקפידה מאוד לבצע את הפרויקט בשיתוף פעולה מלא עם הלקוח, תוך שמירה קפדנית על האיזון שבין העדפות הלקוח ובין העקרונות האדריכליים המקצועיים, עליהם יכולה שיבולים בנייה ישראלית להקפיד בצורה אובייקטיבית יותר מהלקוח עצמו, שלבטח מעורב רגשית בתהליך (הסנדלר הולך יחף, זוכרים?).

לאורך שנות פעילותה, ניהלה חברת הביצוע שיבולים בנייה ישראלית, עשרות פרויקטים של תכנון משרד אדריכלים וכמובן ביצוע בסטנדרטים הגבוהים ביותר, בהתאמה אישית של תהליך התכנון לערכים העסקיים, השיווקיים והמקצועיים של כל אדריכל ואדריכל ותוך הקפדה על העמדת צוות מקצועי שלם, שכולל את כל הפונקציות המקצועיות הנדרשות להשלמת המשימה בהצלחה, מלווה את הפרויקט מתחילתו ועד סופו ומעניק ללקוח מענה מקיף ומקצועי בסוגיות מרכזיות של תכנון, עיצוב, ביצוע ואפילו רישוי ורגולציה.